Montaż elementów izolacyjnych na dachach ma duże znaczenie dla funkcjonalności budynku. Ważne jest choćby odpowiednie zamocowanie kontrłat. Wiadomo przecież, jak duże obciążenia pojawiają się na dachach skośnych. Wkręty z jednym gwintem nie powinny służyć do montowania kontrłat poprzez izolację.

Doskonale sprawdzą się w tym przypadku wkręty dwugwintowe. Za pomocą dodatkowego gwintu mocuje się właśnie kontrłaty. Gwint znajduje się tuż pod wkręcanym łbem. Dzięki temu siły, jakie pojawiają się w wyniku obciążeń, przenoszone są właśnie przez wkręty na krokwie, co uniemożliwia odkształcanie się kontrłat oraz izolacji.

Wkręty z dwoma gwintami pomocne w mocowaniu

Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się w mocowaniu elewacji oraz dachu, które są ocieplone miękką izolacją. Zarówno elewacja, jak i warstwa izolacyjna są doskonale zamontowane. Jeśli tego typu wkręty dwugwintowe wyposażone są w dobrej jakości ostrze, to szybko i łatwo się je osadza. Tego typu system ma wiele zalet. Zamiast belek wykorzystuje się łączniki z podwójnym gwintem, które łączą łaty z ramą, a znajdująca się pomiędzy nimi miękka warstwa izolacyjna zostaje przebita wyłącznie w określonych punktach. To świetny sposób na prace konstrukcyjne przy dachach oraz fasadach.

Bez wpływu na izolację

Stosowanie dwugwintowych łączników praktycznie nie wpływa na właściwości izolacyjne, czym różni się od wspomnianych już belek. Montaż jest wyjątkowo łatwy i szybki. Tego typu wkręty można stosować również do mocowania paneli słonecznych, a konkretnie elementów, które służą do ich instalowania na dachu. W tym przypadku kwestie izolacyjne mają takie samo znaczenie i materiały również nie ulegają deformacji.

Artykuł powstał przy udziale serwisu sfsintec.biz oferującego wkręty dwugwintowe www.sfsintec.biz/mo/pl/pl/web/industrial_solutions/construction/timber_work/timber_work_1.html