Autyzm u dzieci jest chorobą, która przez wiele lat może pozostać utajniona, chociaż wprawne oko rodzica już w pierwszych miesiącach życia dziecka jest w stanie stwierdzić, że jego dziecko nie rozwija się w pełni prawidłowo. Przede wszystkim pierwszym sygnałem takim, który świadczyć może o autyzmie jest brak zainteresowania dziecka przedmiotami lub też zachowaniem rodzica. Bardzo często dziecko zapatrzy się gdzieś w jeden punkt i trudno jest z nim nawiązać kontakt. W późniejszym czasie są to oczywiście zaburzenia rozwoju mowy, a także inne, podobne objawy autyzmu u dziecka, które omówimy w poniższym artykule.

Objawy autyzmu u dzieci

Objawy autyzmu u dziecka są dosyć charakterystyczne. A to, co powinno zwracać rodziców niepokój, to oczywiście jest brak mowy. Już dziecko dwuletnie powinno posługiwać się już nazwami osób, przedmiotów, próbować wymawiać pierwsze słowa, używać zdrobnień, pokazywać i wskazywać nazwę danych przedmiotów, zwierząt. Jednak brak wypowiadania słów oczywiście nie jest wyznacznikiem. Dużym niepokojącym objawem powinno być brak rekompensowania sobie mowy pokazywaniem różnych przedmiotów. Dziecko nie potrafi nic pokazać, nie nie patrzy wraz z nami na przedmiot, często jest nieobecne, żyje tak jakby w swoim świecie. Sygnałem, który świadczy o objawiach autyzmu u dziecka jest oczywiście nienawiązywanie kontaktów wzrokowego lub osłabiony kontakt wzrokowy. Dziecko rzadko na nas patrzy, raczej nie słucha nas, nie naśladuje czynności wykonywanych przez dorosłych, na przykład gotowanie, prasowanie opieka nad lalkami, zabawa samochodzikami.

Niepokojące są także inne objawy autyzmu u dziecka, na przykład machanie rączkami przed oczami, kręcenie się, wydawanie dziwnych dźwięków, układanie przedmiotów w szeregu, pewne rytuały wykonywane w określonej czynności, chodzenie tą samą drogą, zapalenie i gaszenie światła po powrocie do domu. Pewne zachowania są zazwyczaj spowodowane zaburzeniami w przetwarzaniu bodźców sensorycznych. Zmysły dziecka nie potrafią współpracować odpowiednio, dlatego warto zdecydować się na wdrożenie odpowiedniej terapii sensorycznej, psychoterapii, dogoterapii, muzykoterapii, która pomoże dziecku rozwijać się w miarę Prawidłowy sposób przystosowuje go do życia w społeczeństwie.